Vyzrajte na akné

Pokud vás tento problém v období puberty minul, jste mimořádní šťastlivci. Ostatní jistě pamatují těžké chvíle před zrcadlem a hlavně mezi lidmi, když je spolu s dospíváním navštívily potíže zvané akné. Někteří z nás se nepříjemného hosta zbavili s odchodem výkyvů nálad a pubertálního hledání sebe sama, jiní mají o trable vystaráno ještě v dospělosti. Špatnou zprávou je, že v současnosti se čím dál tím více objevuje akné u dospělých žen. Muži mají dispozice k těžším formám akné, ženy obvykle hůře snášejí výsev zanícených pupínků psychicky. Akné tak rozhodně není jen kosmetickou záležitostí. Kromě zdravotních rizik spojených se zánětlivými ložisky hrozí vznik špatně odstranitelných jizviček a nezanedbatelný je také faktor psychický. Mnoho lidí se cítí doslova vyřazeno ze společnosti a často je nutné, aby podstoupili i psychoterapii.
Akné má spadeno na folikul chlupu či vlasu a mazovou žlázku, s níž má folikul společný vývod.
Podmínky pro vznik akné vytváří zvýšená tvorba mazu a rohovinových buněk, dále množení bakterií a následný zánět. Za vyšší tvorbou mazu stojí vliv androgenů – mužských pohlavních hormonů.
Rohovina, která je silnější než u bezchybné pleti, ucpe vývod folikulů jako špunt a maz se zde poté hromadí. Způsobí tak rozšiřování vývodů a vzniká tak první problém – v tuto chvíli ještě nezánětlivý. Jde o nepříjemné černé tečky – komedony. Zde se vytvoří příznivé klima pro bakterie a vzniká zánět.
Obranou je pečlivá péče o pleť, pozor však na přílišné odmašťování. To vede k tomu, že se pokožka snaží potřebný tuk dodat zpět a ještě ve větším množství. Ideální je navštívit i při počátečním výsevu akné kožního lékaře a poradit se s ním o vhodných prostředcích léčebných i kosmetických. Těmi potom pečujeme o problematickou pleť. Nedoporučují se peelingy a podobné metody ošetření pokožky, jelikož by mohly kůži drobně poškodit a vytvořit tak základ pro rozsev akné.
Delší pobyt na slunci problémy s akné paradoxně také zhoršuje, stejně tak jako špatně zvolené krémy a kosmetika. Stejně tak se bohužel na naší tváři projeví, když zažíváme stres či psychické problémy. Výrazné zhoršení akné přináší konzumace alkoholu a drog a kouření či pobyt v zakouřených prostorách. Zásadní je také dodržování zásad správné životosprávy, dostatek spánku a kvalitní výživa. Vyhýbejte se zejména konzumaci nadměrně sladkých jídel, slazených sycených nápojů a tučných pochoutek.

Pokud vás tento problém v období puberty minul, jste mimořádní šťastlivci. Ostatní jistě pamatují těžké chvíle před zrcadlem a hlavně mezi lidmi, když je spolu s dospíváním navštívily potíže zvané akné. Někteří z nás se nepříjemného hosta zbavili s odchodem výkyvů nálad a pubertálního hledání sebe sama, jiní mají o trable vystaráno ještě v dospělosti. Špatnou zprávou je, že v současnosti se čím dál tím více objevuje akné u dospělých žen. Muži mají dispozice k těžším formám akné, ženy obvykle hůře snášejí výsev zanícených pupínků psychicky. Akné tak rozhodně není jen kosmetickou záležitostí. Kromě zdravotních rizik spojených se zánětlivými ložisky hrozí vznik špatně odstranitelných jizviček a nezanedbatelný je také faktor psychický. Mnoho lidí se cítí doslova vyřazeno ze společnosti a často je nutné, aby podstoupili i psychoterapii.Akné má spadeno na folikul chlupu či vlasu a mazovou žlázku, s níž má folikul společný vývod.Podmínky pro vznik akné vytváří zvýšená tvorba mazu a rohovinových buněk, dále množení bakterií a následný zánět. Za vyšší tvorbou mazu stojí vliv androgenů – mužských pohlavních hormonů.Rohovina, která je silnější než u bezchybné pleti, ucpe vývod folikulů jako špunt a maz se zde poté hromadí. Způsobí tak rozšiřování vývodů a vzniká tak první problém – v tuto chvíli ještě nezánětlivý. Jde o nepříjemné černé tečky – komedony. Zde se vytvoří příznivé klima pro bakterie a vzniká zánět.Obranou je pečlivá péče o pleť, pozor však na přílišné odmašťování. To vede k tomu, že se pokožka snaží potřebný tuk dodat zpět a ještě ve větším množství. Ideální je navštívit i při počátečním výsevu akné kožního lékaře a poradit se s ním o vhodných prostředcích léčebných i kosmetických. Těmi potom pečujeme o problematickou pleť. Nedoporučují se peelingy a podobné metody ošetření pokožky, jelikož by mohly kůži drobně poškodit a vytvořit tak základ pro rozsev akné.Delší pobyt na slunci problémy s akné paradoxně také zhoršuje, stejně tak jako špatně zvolené krémy a kosmetika. Stejně tak se bohužel na naší tváři projeví, když zažíváme stres či psychické problémy. Výrazné zhoršení akné přináší konzumace alkoholu a drog a kouření či pobyt v zakouřených prostorách. Zásadní je také dodržování zásad správné životosprávy, dostatek spánku a kvalitní výživa. Vyhýbejte se zejména konzumaci nadměrně sladkých jídel, slazených sycených nápojů a tučných pochoutek.