Podprsenka slaví letos kulaté výročí!

Celá léta se ženy trápily v těsných korzetech a šněrovačkách. Tomu však učinil přítrž německý továrník Sigmund Landauer, který přesně před 100 lety, v roce 1912, vytvořil první prototyp podprsenky.

Ze Stuttgartu se tato novinka okamžitě rozletěla do celého světa. Tato předchůdkyně podprsenky – horní část spodního prádla s názvem „Hautana“ – měla sice k dnešním modelům ještě dost daleko, ale tehdy dokázala velmi dobře splnit svůj účel. Ženy se v ní musely cítit velmi pohodlně a volně.

Dnes je na trhu obrovské množství druhů a typů podprsenek všech střihů a barev, ze kterých si vybere každá žena. Co se týká materiálů, jsou samozřejmě nejoblíbenější modely bavlněné s příměsí různých elastických vláken jako je lykra či elastan. Příjemné jsou i podprsenky z mikrovlákna, saténu, tylu či krajky.

Střihově se podprsenky dělí na klasické, které bývají pohodlné se širšími ramínky, dále pak módní, kde se objevuje mnoho ozdobných prvků. Podprsenky mohou být se zapínáním vpředu či vzadu, prošívané, vyšívané, zdobené mašličkami či kamínky. Výjimkou není ani podprsenka s diamanty.

Zvláštní kategorií jsou tzv. funkční podprsenky tzn. především 2 modely – zvětšující, zmenšující.

Zvětšující podprsenky mají snadno odhadnutelný efekt. Zde se jedná především o tzv. efekt push-up, jehož je docíleno všíváním či vkládáním různých pěnových či gelových vycpávek. Tyto vycpávky v dolní části poprsí ňadra nadzvednou – z toho anglický název push-up – a efekt větších prsou je tu!

Zmenšující podprsenky tvz. minimizery jsou pak velkou pomocí pro ženy, kterým příroda nadělila v horním objemu poněkud více a které nechtějí svou situaci řešit operativně. Podprsenka dokáže zmenšit poprsí až o 2 velikosti při zachování maximálního komfortu nošení. Tyto modely mají často pohodlná široká ramínka, neboť velké poprsí klade vysoké nároky také na ramena a záda.