Přírodní kosmetika – jak ji poznáte?

V posledních letech se na trhu objevuje velké množství kosmetiky, které je označováno jako přírodní. Pod pojmem „přírodní kosmetika“ je taková kosmetika, jejíž složení je čistě na přírodní bázi. Obsahuje tedy pouze rostlinné složky, které dodávají organismu velké množství vitamínů, antioxidantů a hydratačních látek. Jak ale poznat, že je kosmetika opravdu přírodní?

Ne všechny produkty, které jsou na trhu pod označením „přírodní kosmetika“, jsou opravdu přírodní. Měli byste jejímu výběru věnovat dostatečnou pozornost a ohlížet se nejen na složení výrobků, ale také na případné certifikáty.

Co nesmí přírodní kosmetika obsahovat?

  • minerální oleje vyráběné z ropy
  • syntetické konzervanty
  • syntetické vonné látky
  • syntetická barviva
  • látky a suroviny živočišného původu (výjimkou je včelí vosk a lanolin z ovčí vlny)
  • nesmí být testována na zvířatech

Každá kvalitní přírodní kosmetika by měla být vyrobena z pečlivě vybraných surovin. Měla byste však vědět, že přírodní kosmetika vám neslibuje zázraky na počkání. Výsledky jsou viditelné většinou později než u běžné kosmetiky, která je k zakoupení v drogeriích, ale zato jsou výsledky trvalejší. Dodáte vaší pleti dostatečnou péči a nebudete ji zahlcovat chemickými produkty.

Nepoužívají se žádné parfemované přísady, jako je tomu u chemické kosmetiky. Přírodní kosmetika si zakládá na přírodních éterických olejích, které dodají kosmetice nádhernou vůni. Možná to pro vás bude zpočátku neobvyklé, ale brzy si její vůni zamilujete.

Ale přírodní kosmetika je k dostání nejen na zlepšení stavu pleti. Na přírodní bázi jsou založené také produkty, které mají zajistit podporu zdraví a imunity. I taková péče o atopický ekzém či o nehty může být založena čistě na přírodě. Je potřeba se však informovat o konkrétních produktech.  Přírodní přípravky totiž nedráždí pokožku, neobsahují chemické látky, a tak dají atopické pokožce to, co potřebuje.

Co způsobují chemické látky?

Pokud jste doposud používala klasickou kosmetiku, která je běžně dostupná v každé drogerii, pak jistě dáte za pravdu, že se vám sice rychle vyjasní pleť, ale také jste se už potýkala s alergickými reakcemi. Navíc odborníci zjistili, že přírodní kosmetika vstupuje do těla a ovlivňuje také chod organismu. Pokud tedy aplikujete na svou pleť chemickou kosmetiku, dostávají se vám do organismu zatěžující látky.

Je lepší si připlatit a koupit si přírodní kosmetiku. Tu najdete pod značkami Emma Noel, Jason, Saloos, Bioturm, Lakshmi a mnoho dalších. Také Institut přírodní medicíny Praha doporučuje produkty, které jsou na čistě přírodní bázi.