Zuby moudrosti jsou třetí stálé stoličky, které se prořezávají až v dospělosti. Nejčastěji dochází k jejich prořezávání mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem života. Při růstu těchto zubů může dojít k posunu ostatních zubů v dutině ústní. Tím může být narušen nejen estetický vzhled chrupu, ale také jeho funkčnost. V dnešním článku se podíváme, zda zuby moudrosti nechat vytrhnout či nikoliv.
Téměř každá stomatologicka klinika doporučuje vytrhnutí zubů moudrosti, protože tyto stoličky způsobují kvůli nevhodnému postavení zánětlivé potíže. Často bývají zdrojem infekce a ovlivňují celkový zdravotní stav pacienta. Vytrhnutí zubů neboli jejich extrakce, je nebolestivý výkon, který stomatologové provádí velmi často. Nemusíte se tedy ničeho bát.
Proč se zuby moudrosti trhají?
U většiny lidí k prořezání těchto stoliček nedojde. Zuby jsou tak částečně skryty pod sliznicí, nebo zůstávají pod touto sliznicí celé. Mnohdy se stomatologové setkávají s tím, že se zuby moudrosti nachází pouze v kosti dolní či horní čelisti. Ve většině případů mají tyto zuby nepřirozený sklon, čímž ohrožují okolní zuby a také kost. Aby byla zjištěna poloha zubů a jejich naklonění, je nejprve provedeno běžné RTG vyšetření.
Některé zubní ordinace dokonce provádí takzvané CBCT vyšetření, které poskytnou trojrozměrné snímky pro lepší představu o poloze zubů. Díky tomu je zjištěna poloha zubu moudrosti a dle toho je možné provést zákrok s minimálním rizikem komplikací.
Zuby moudrosti, které se nachází v dolní čelisti, způsobují nejčastěji zánětlivá onemocnění a infekce. Dokonce ovlivňují celkové orální zdraví. Jestliže chcete předcházet zánětlivým onemocněním, měli byste nad odstraněním zubů moudrosti uvažovat.
Pro svůj chrup udělejte maximum. Pravidelně navštěvujte svého stomatologa (2x ročně), choďte na dentální hygienu (3x ročně) a nezapomeňte odstranit i zuby moudrosti. Doporučujeme také doplňky stravy, jako je colagen, které podpoří kvalitu vašich zubů.