Atopický ekzém u dítěte

Rodiče, kteří prožívali se svým miminkem trápení zvané atopický ekzém, se mnou jistě budou souhlasit, že výsev dermatitidy na dětské kůžičce dovede nevídaně potrápit celou rodinu. Zejména dítě zažívá chvíle naprosté nepohody, což projevuje silnou plačtivostí a neklidem. Ti šťastnější se kojenecké formy atopického ekzému zbaví v průběhu prvních dvou let života, ostatní doprovází nepříjemné onemocnění déle. Forma dětského ekzému postihuje předškoláky a mladší školní děti, zpravidla v návaznosti na svou kojeneckou formu. Signifikantním je přesun výsevu vyrážky převážně do podkolenních a loketních jamek, na přední část krku, do zápěstí, hřbety a prsty ruku. Najít můžeme ekzém i na horních očních víčkách či za ušima, občas i na trupu.

Kůže bývá méně mokvavá, zato však přetrvává začervenání, pokožka je na omak drsná a hrubá. Pozorujeme stopy po škrábání, protože i tato forma atopického ekzému silně svědí. Tím, že se za nehty drží špína, často si dítě zanáší do ložisek ekzému hnisavé infekce, které onemocnění
pochopitelně ještě zkomplikují.

Kromě těchto problémů již i menší děti často řeší trápení pramenící z újmy, kterou zapříčiní atopická dermatitida na vzhledu. Dítě bývá v porovnání s barvou kůže těla nápadně bledé v obličeji. Zároveň typicky mívá tmavší oční víčka a dvojitý záhyb pod očima, obé v kombinaci s hrubou pokožkou. Změny můžeme vidět i na nehtech, které jsou leskle ohlazené z permanentního škrábání kůže.

V některých případech chybí zevní třetina obočí, dokonce i řasy. To vše dodává charakteristický výraz obličeji dítěte, což může být pro malého ekzematika velmi frustrující. V kolektivu bývá bohužel často terčem posměšků, setkáváme se i s případy, kdy rodiče ostatních dětí brání svému potomkovi v kontaktu s ekzematikem v mylném domnění, že se jedná o nakažlivé onemocnění.